Bookee Talks: Jan Svoboda, fotograf (1.díl)

Bookee.cz
5 min readJan 30, 2020

V tomto rozhovoru Ti představíme Jana Svobodu, glamour fotografa, influencera a především člověka pracujícího na volné noze již řadu let. Honza pracuje na několika projektech najednou. Velmi populárními se staly každoroční kalendáře Jana Svobody či svatební filmy LoveFilms.cz. Přečti si rozhovor s Honzou a inspiruj se jeho příběhem.

Honzo, za dobu Tvého působení jsi si vybudoval velké jméno ve světě glamour fotografie. Jaké byly Tvé začátky práce fotografa na volné noze?

No, začátky byly takové, že to ani nebyla práce. Živili mě rodiče. Někdy v 17–18 letech jsem začal fotit se svoji sestřenkou a moji práci jsem pak dával na server fotopátračka.cz kde jsem postupně našel další modelky. Vše bylo formou TFP, bylo to zadarmo. Holky chtěli fotografie a já též. Když už pak zájemkyň bylo hodně a nestíhal jsem, začal jsem si říkat první peníze. Postupně jsem ale došel k tomu, že jsem nechtěl fotit to, co chtěli klientky, ale to, co chci já. Tak vznikly kalendáře, workshopy a nyní Patreon.

Podařilo se Ti být finančně nezávislým již od začátku nebo jsi k Tvému podnikání musel dělat ještě něco jiného?

Ze začátku mně ještě živili rodiče. Po pár letech jsem začal dělat asistenta Stanislavovi Peterovi. Pořád jsem fotil zadarmo, co jsem chtěl a budoval jsem si vlastní portfólio a své jméno. V té době jsem se již soustředil na Facebook. Myslím, že to byl základ všeho. Přátelé to zatím nechápali a smáli se, proč tam pořád něco dávám a proč tomu věnuji tolik času. Teď mám díky tomu na Facebooku přes 60 tis. fanoušků a většina zakázek pochází právě odtud.

Když se podíváš na Tvoji kariéru, Tvoje začátky, co považuješ za Tvůj největší úspěch?

Určitě výstava a svůj vlastní kalendář. Velikou radost mám i z nafoceného kalendáře pro Auto Kelly a ELiT, což je pro mne asi největší meta. Byla to velká produkce, spousta lokací, hodně modelek. Navíc se mi podařilo udržet “to svoje”. Nebylo to podle zadání klienta, ale vymysleli jsme to společně v týmu. Když děláš něco uměleckého, je to vždy boj Tvé vize s vizí klienta. Musíš si však vždy udržet svůj pohled na danou problematiku, aby se z toho nestal paskvil marketingového oddělení.

Jak nyní reaguješ na nové nabídky práce od Tvých klientů? Stává se Ti, že musíš nějaké zakázky odmítnout?

Jedná-li se o firmy, tak mně moc nabídek nechodí. Jsem zaměřený na určitou věc. Lidé už vědí, co ode mne mohou čekat. Jsem jasně profilovaný a mám svoji vizi. Vlastně si nemám ani z čeho vybírat. Většinou to probíhá takto: “Chci fotit kalendář takhle, stojí to hodně. Máte na to peníze a necháte mi volnou ruku? Ok, jdu do toho.” Běžně se nestává, že bych odmítal klienty.

Jak nyní reaguješ na nové nabídky práce od Tvých klientů? Stává se Ti, že musíš nějaké zakázky odmítnout?

Jedná-li se o firmy, tak mně moc nabídek nechodí. Jsem zaměřený na určitou věc. Lidé už vědí, co ode mne mohou čekat. Jsem jasně profilovaný a mám svoji vizi. Vlastně si nemám ani z čeho vybírat. Většinou to probíhá takto: “Chci fotit kalendář takhle, stojí to hodně. Máte na to peníze a necháte mi volnou ruku? Ok, jdu do toho.” Běžně se nestává, že bych odmítal klienty.

Naopak, pokud mají ženy zájem o placené fotografie, tam si absolutně nevybírám. Mám teorii, že se z každé holky dá na fotografii dostat maximum. To je moje specializace. Není to tak, že bych někoho odmítl. Samozřejmě, cena je vyšší a může některé poptávky filtrovat. Předpokladem je, že člověk musí chtít opravdu fotografie ode mne.

Když se na to podíváme z druhé strany. Co bylo Tvým neúspěchem? Čemu by se měli začínající fotografové vyhnout?

Velmi důležitý je samotný vztah s klientem. Když už máš ten business, musíš ustát Tvoji pozici. Pokud je něco, co po Tobě žádá klient a Ty s tím nesouhlasíš, musíš se naučit říkat ne. Hodně lidí zastává názor, že je klient platí, tak musí dělat to, co po nich žádá. Musíš si ale uvědomit, že děláš umění. Musíme vybalancovat to, aby výsledek byl dobrý a přitom jsme dosáhli klientových očekávání. Samozřejmě, když klient hodně tlačí, člověk povolí.

Co se týká neúspěchů, nevzpomenu si na konkrétní případ. Všechno jsem dělal pomalu a opatrně. Neměl jsem žádnou velkou investici. Moje představa byla stoupat nahoru pomalu. Pak se pomaleji padá.

Konkurence ve světě fotografie je obrovská. Dokázal jsi vyniknout mezi ostatními. Jak se Ti to podařilo? Co stojí podle Tebe za Tvým úspěchem?

Já myslím, že je to konzistentnost. Dělám to samé už strašně dlouho. Lidé vědí, co ode mne mohou očekávat. Občas si hraju s tím, že zkouším zapojit nějaké věci z osobního života např. na Instagram Stories. Ne vždy to je dobrá cesta. Určitě to nesmí být tak, že budeš nudit. Lidé jsou zvyklí na to, co dělám. Proto mě sledují. Když bych měnil styl, fotil různé věci, efekt by nebyl takový. Musíš se pořád zdokonalovat a dělat něco nového.

Co se týká Tvé propagace, zkoušel jsi nějaké jiné způsoby propagace než sociální sítě např. inzerce, články?

Základ pro mne byl vždy Facebook. Teď už je to i Instagram. Na začátku všeho byl server fotopátračka.cz ten už však skoro nefunguje. Docela dobrým krokem bylo to, že jsem si zhruba před 6–7 lety pronajal PR manažerku na volné noze. Pomáhala mi s rozhovory a snažila se, aby se o mne napsalo v médiích. Média jsou potřeba. Nestačí mít hodně lidí na Instagramu, musíš mít celý ten vějíř. Tím, že mé ceny jsou vyšší, soustředím se na kvalitu a hlavně na volnou tvorbu. Spousta fotografů nemá čas na volnou tvorbu. Pohltí je práce a nikde se nepropagují. Já měl čas věnovat se více výstavám, dělat rozhovory, zkoušet rádia, televize i bulvár. Bulvár vlastně nebyl moc dobrou cestou, neberu to ale jako prohru. Brzy by měl vyjít rozhovor v Blesku, ten snad bude fungovat dobře.

Počkej si na 2. díl rozhovoru s Honzou, který vychází 20.11.2019. Dozvíš se, co doporučuje začínajícím fotografům, jak dlouho trvá práce na tvorbě Kalendáře Jana Svobody, o jeho dalších projektech jako je LoveFilms.cz, kolik času věnuje sociálním sítím a svým fanouškům a mnoho dalších zajímavostí. Honzu můžeš i Ty podpořit na jeho Patreon účtu.

--

--

Bookee.cz

Bookee.cz je online komunita, která slouží živnostníkům (freelancerům) k propagaci jejich služeb a lidem či firmám, kteří dané služby hledají.